Zdrowie

Trypofobia

Ta patologia jest dziś dość „nowym” typem choroby, który wciąż nie jest badany. Definicja została zaproponowana nie tak dawno temu, a mianowicie w 2005 roku. Psychologowie i psychoterapeuci wciąż nie wiedzą, jak taką dolegliwość można wyodrębnić jako całkowicie niezależny rodzaj lęku.

Dzisiaj trypofobia nie jest jeszcze w żaden sposób sklasyfikowana. Niemniej jednak świat medyczny był w stanie przedstawić następujące rodzaje chorób:

1) Łagodny: gdy pacjent widzi skupiska dziur i zaczyna odczuwać napięcie, niepokój, nerwowość i niepokój;

2) Umiarkowane: gdy głębokie kręgi ujść powodują u chorego pobudzenie bez szczególnego powodu, nudności, swędzenie, obsesje i drżenie kończyn;

3) Ciężkie: gdy skupiska dziur wpływają na wzrost paniki, niekontrolowany strach, zawroty głowy, wymioty i utratę koordynacji ciała.

Dziury zlokalizowane na organizmach żywych, trądzik, zaskórniki, ślady po ospie, rozszerzone pory, pozostałości zniszczonej skóry, zaokrąglone przestrzenie w mięśniach mogą wywoływać lęk. Wszelkiego rodzaju okrągłe pęknięcia w żywności: żyłki lub żyłki np. w mięsie, plastrach miodu, kręgi produktów serowych, „dziury” w warzywach i owocach, zagłębienia w roślinach strączkowych, owalne nacięcia w chlebie – również służą jako zjawiska powodujące straszne uczucie.

Zagłębienia geologiczne w skałach czy zasobach naturalnych, a także te powstałe w ziemi przez zwierzęta (larwy, robaki czy gąsienice) są przedmiotem ekscytującej sensacji dla osób cierpiących na tę dolegliwość. Wiele ciekawych informacji znajdziesz na stronie https://naturahome.pl/trypofobia.php.

 

Powody

Ponieważ choroba nie jest w pełni poznana, do tej pory nie opracowano pełnej listy stanów, które mogą powodować trypofobię. Istnieje wiele przesłanek wyjaśniających występowanie choroby: dziedziczność, doświadczenia społeczne, psychiczne, przeciążenie emocjonalne, załamania, kryzysy związane z wiekiem, nagromadzenie nieśmiałości do punktu krytycznego wraz z wiekiem.

Objawy

Zróżnicowanie reprezentacji i stopnia nasilenia objawów jest dość duże. Najbardziej charakterystyczne objawy trypofobii obejmują takie reakcje, gdy patrzy się na drażniący:

Objawy trypofobii występują z powodu następujących obiektów:

naturalne pory roślin (strąki kukurydzy, strączkowe, strąki nasion lotosu itp.);

dziury w tkankach zwierząt i ludzi (trądzik, wymioty, ospy, otwarte rozszerzone pory);

pachy pochodzenia naturalnego (skamieniałości porowate, wodopoje w skałach, koralowce);

„okienka” powstające pod wpływem organizmów żywych (przejścia gąsienic, larw i robaków, mrowiska, ule owadów);

nagromadzenia owalnych „nakłuć” w produktach spożywczych (ser, plastry miodu, wypieki w kontekście, nasiona w owocach i warzywach, napowietrzona czekolada).

 

Diagnostyka

Gdy tylko dana osoba odkryje powyższe objawy, konieczne jest skonsultowanie się z psychoterapeutą w celu konsultacji i leczenia. Przyjęte metody diagnostyczne w stosunku do pacjenta sprowadzają się do zebrania wywiadu, diagnostyki różnicowej i określenia obrazu klinicznego tego stanu.

Leczenie

W leczeniu trypofobii na pierwszy plan wysuwa się konsultacja lekarska, która określa cały kompleks niezbędnych metod terapeutycznych:

korekcyjne, zastępcze metody rehabilitacji psychicznej (naprzemienne obrazy uspokajające i obrazy wielu okrągłych otworów w celu stopniowego niwelowania uczucia dyskomfortu);

 

Zapobieganie

Nie ma konkretnych środków zapobiegawczych dla tej fobii. Ale są pewne zasady, których przestrzeganie może uchronić Cię przed początkiem choroby. To samokontrola, wypracowanie spokoju i harmonii, wykluczenie z życia stresu, napiętych sytuacji, przeżyć emocjonalnych, a także terminowe zwrócenie się do psychoterapeuty, jeśli pojawią się pierwsze oznaki fobii.

Możliwość komentowania Trypofobia została wyłączona